UPRZEJMIE DONOSZĘ TIMMERMANSOWI Z BRUKSELI

IMG_5545
( wywiad Onet.pl)

Kiedy rozmawialiśmy przed wyjazdem, mówiłaś, że to przemówienie jest
dla ciebie tak ważne, że boisz się, jak sama na nie zareagujesz. Udało Ci się powstrzymać emocje?

– W sali było kilkaset osób, więc szanse niewielkie. Jak to na takich spotkaniach służących, również nawiązaniu kontaktów, większość rozmów jest zakuluarowych.

Przez ostatni rok oczy Europy zwrócone są na Polskę. Szeroko komentuje
się to, w jaki sposób polski rząd traktuje nas, obywateli, ale przede
wszystkim was, czyli kobiety. Odczułaś to podczas wizyty w Brukseli?

– Tak. Barbara Nowacka, była traktowana jako jedna z najważniejszych osób. Na kolacji po sesji zaproszono ją do stołu, gdzie byli najważniejszy decydenci europejscy, również do spraw równości.

Jak wyglądał sprawa polska na forum?

– Była obrazem Polski, zderzeniem prawdy z kłamstwem. Nowacka wystąpiła jako jedna z pierwszych. W ciągu 5 minut, przyznanych jej jak każdemu zaplanowanemu mówcy, powiedziała bardzo dobitnie o niszczących działaniach PiS dotyczących praw kobiet. O cofnięciu dotacji na organizacje kobiece, projektach zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, in vitro itd. Kilkuset osobowa sala ucichła. Na podium stoi młoda, świetnie wykształcona, super inteligentna kobieta, nie ustępująca poziomem najlepszym politykom UE. I relacjonuje co się dzieje w jednym z krajów członkowskich, jakby mówiła o kiepskim scenariusz fantazy z najciemniejszej dupy średniowiecza. Po niej były przemowy, z których wynikało, że równouprawnienie nie jest czymś o czym możemy mówić warunkowo. Równość musi być bezwarunkowa, tak jak prawo. Nie można dyskryminować większości. 80% mieszkańców UE uważa, że gender jest dla nich ważny. I wtedy na dwie minuty dawane gościom, zmiana dekoracji. Przemawia przedstawiciel Polski, pan Szrot, od pani Kempy. Ludzie widzą aparatczyka, spoconego, potarganego, ewidentnie nie w swojej roli. Chyba kiepsko zna angielski, bo trudno go zrozumieć, mimo że czyta z kartki. Napisano mu, że Polska to raj kobiet, wszystko mamy naj dzięki rządowi. Nikt po sesji do niego nie podszedł. Zresztą, chyba by nie chciał, cała ta sesja to przecież dla niego szopka. Powiedział swoje i zostawił obradujących, żeby trudzili się dwa dni ratowaniem kobiet europejskich, a zwłaszcza skandynawskich. On, jako przedstawiciel polskich władz, niestety nie umysłowych, załatwił problem, czyli ogłosił sukces w przyznane mu, dwie minuty. To było jak za czasów Gomułki, dyktatury ciemniaków. Takie wystąpienia prezentują przedstawiciele Białorusi, Turcji. Kłamią w imieniu rządu, a zaproszeni opozycjoniści mówią prawdę. W drodze do Putina, dotarliśmy jak widać już na Białoruś. Zresztą coroczny przemarsz polskich niepodległościowców, te idzie w tym słusznym kierunku wyznaczonym przez PiS. Z Warszawy mostem na Wschód. Po co wracają z mentalnej trasy na Moskwę?

Czy politycy UE mówili o Polsce?

– Timmermans mówił bardzo krótko i właśnie o Polsce. Przewodził sesji, poświęconej przyszłości Europy. Niestety przemarsz przez ulice Warszawy 11 listopada, pokazał według niego, że zamiast wyciągać wnioski z przeszłości, ożywiono najgorsze symbole przeszłości. Sądzę, że jesteśmy straszakiem, pistoletem Pana Boga wymierzonym w laicką, postępową Europę.

Jak się z tym czułaś?

– Jak na zdjęciu z Timmermansem. Zgodnie z pisowskim myśleniem „Donosicielka”. A według mnie, na swoim miejscu, jako Europejka w parlamencie Unii do której Polska należy i której zasad nie przestrzega. Już prywatnie powiedziałam Timmermansowi o zachowaniu Ziobry. Minister Sprawiedliwości, który na konferencji prasowej zamiast potępić przemarsz z faszystowskimi symbolami, łamie swoją śliczną, prokuratorską główkę zastanawiając się na głos jak wyważyć kary. Oczywiście dla skrajnych zachowań po obu stronach. Czyli narodowców i opozycji. Minister od prawa, ślepy na to, że łamane jest prawo. Że zakazuje ono używania faszystowskich symboli.

A internet? Wiem, że zablokowano Ci konto, ale docierasz do ludzi za
pośrednictwem swojej strony. Masz już jakieś sygnały?

– Po powrocie dostałam od FB przeprosiny. Napisano, że ich pracownik przypadkowo usunął moje posty. To dobry znak, przestaną, mam nadzieję, zachowywać się jak Ziobro, który też zamiast myśleć, jedzie na algorytmie, tyle że pisowskim.

Kiedy wczoraj wieczorem wpisałem w wyszukiwarkę Twoje nazwisko, chcąc
sprawdzić, czy pojawiły się jakieś wiadomości na temat twojego.
wystąpienia, znalazłem mnóstwo newsów i komentarzy z ostatniego roku.
Większość z nich utrzymana w tonie wulgarnej krytyki. Powiedz, czy Ciebie to w jakiś sposób dotyka?

– Sądzisz, że to przez ostatni rok? Piszę od 25 lat i od pierwszej książki słyszę jaką dziwką jestem bo np. w powieściach jest o seksie, albo mam inny punkt widzenia niż większość i to drażni. Inną perspektywę, niż techniczną czy powszechną. Ale od tego są artyści, społeczny dynamit poszerzania świadomości.

Skąd czerpiesz siłę, by z taką determinacją walczyć o sprawy Polski?

– O nic nie walczę, po prostu żyję po swojemu. Moje poglądy są normalne, europejskie. Za komuny tez chciałam żyć po swojemu, w Europie, nie Soviecji.

Uważasz, że praca, którą wykonujesz, rzeczywiście przynosi realny zysk?

– Pojęcia nie mam.

W swoich ostatnich książkach, jeśli już odwołujesz się do wątków
politycznych, to raczej na drugim planie. Nie uważasz, że literatura
powinna być zaangażowana politycznie?

– Literatura powinna być dobra. I nic nie powinna, sztuka jest wolnością, w przeciwieństwie do innych sfer życia.
Rozmawiał Damian Gajda

2 myśli na temat “UPRZEJMIE DONOSZĘ TIMMERMANSOWI Z BRUKSELI

  1. Jestem z Tobą Manuela! Sercem, a przede wszystkim głową, K

    22.11.2017 21:55 „Manuela Gretkowska” napisał(a):

    > manuelagretkowska posted: ” ( wywiad Onet.pl) Kiedy rozmawialiśmy przed > wyjazdem, mówiłaś, że to przemówienie jest dla ciebie tak ważne, że boisz > się, jak sama na nie zareagujesz. Udało Ci się powstrzymać emocje? – W sali > było kilkaset osób, więc szanse niewielkie. Jak to na taki” >

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s