SPARING SERC

Zrzut ekranu 2017-11-14 o 10.11.21-kopia

Dla katolików są dwie drogi, dwie wspinaczki do Boga. Jeden szlak prowadzi przez Górę Karmel – czyli życie w zakonnym celibacie. Druga, wg Ojców Kościoła, o wiele trudniejsza to małżeństwo, prowadzące… nie pamiętam przez jaką górę. Przyjmijmy , że symbolizuje ją Tabor czyli Góra Przemienienia. Związek zmienia, ściera charaktery, czego nie uświadczy się w pojedynkę. Pokaż mi swoją drugą połowę, a powiem kim jesteś. Co ci w duszy gra, albo wyje. Dotyczy to zwłaszcza polityków. Nikt by nie podejrzewał Marcinkiewicza – prawicowego premiera, przykładnego ojca i męża, że pewnego dnia zostawi żonę dla dwudziestoparolatki. Swoją karierę zbudował na głoszeniu chrześcijańskich wartości i szydzeniu z lewackich cieniasów. Porzucona żona była wtedy chora. Młodziutka kochanka, z dużym deficytem emocjonalnym, mówiąc oględnie. To, w co wkładasz ( duszę, ciało) pokazuje jak papierek lakmusowy : zasady lub korodujące cię kwasy.
Osobom publicznym trudno ukryć prawdę o życiu prywatnym. Chyba, że ma się tak dobrego ni to agenta ni to hollywoodzkiego wykidajłę, jakim jest tytułowy bohater serialu „Donovan”. Potrafi wykorzystać nawet trupa do poprawienia image’u swoich klientów. Współpracuje z byłymi agentami Mossadu, ale to znamy z realu Weinsteina. Gdy brak agenta, a anioł stróż stoi za nami – nie, by chronić, ale kopać w tyłek, trzeba liczyć tylko na siebie i własną wyobraźnię.
Pisarki i pisarze mają jej wystarczająco dużo, by ukryć pod okładką książki prawdę o sobie. Karen Blixen uchodzi za wyzwoloną, niemal dziką kobietę. Deklarującą w życiu i w „Pożegnaniu z Afryką” swojemu kochankowi (filmowo Robert Redford) absolutną wolność. Dwoje równych sobie ludzi spod Kilimandżaro połączyła pasja, rozdzieliła śmierć. Ale to nieprawda. Karen targnęła się na swoje życie nie mogąc znieść niewierności kochanka. Co by było, gdyby napisała prawdę? Wiek później, również skandynawski pisarz, Knausgard, publikował „Mein Kampf”. Bezkompromisowe dzienniki. Sukces i życiowa porażka. Rodzina nie daruje mu szczerości.

Od 20. lat publikuję dzienniki. Wiem jak trudno balansować między zmyśleniem a okrucieństwem. Dzięki mojemu ojcu dowiedziałam się, że każdy ojciec odprowadzający pannę młodą do ołtarza powinien ją tam zostawić. I zniknąć z jej życia. Jeśli tego nie umie, to powinien poderżnąć sobie żyły na ołtarzu psychoanalizy dla dobra ukochanej córeczki.
Nie, nie życzyłam nigdy śmierci mojemu Tacie. Bałam się jej najbardziej w życiu. Gdy nadeszła, zrozumiałam po co jestem na tym świecie. Odebrać pierwszy oddech córki i ostatni ukochanego ojca. Po to byłam i jestem, by asystować przy narodzinach i śmierci. Najważniejszym misterium człowieka. Po drodze jest jeszcze miłość.
Czego nauczyłam się w drodze na Górę Tabor małżeńskiej miłości? Rzeczywiście przemienienia. (…) Uczę się też od własnego dziecka. Tego, czego żaden mężczyzna nie może kobiecie dać, bo relacje męsko-damskie podszyte są zawsze egoizmem niepewności. Pola dała mi lekcję odpowiedzialności za nią i siebie samą. Nie byłam dojrzała do roli matki. Kilka lat wykreśliłabym z życiorysu, ale się nie da. Córka nie zapomni moich błędów. Dojrzewa tak szybko. Tydzień temu po powrocie ze szkoły, powiedziała stanowczo, gdy chciałam ją jak zwykle przytulić:
– Nie dotykaj mnie, ja dorastam.
Uśmiechnęłam się wyrozumiale, bo zabrzmiało to jak podpis pod rysunkiem Mleczki, gdy jeden dinozaur mówi do drugiego: „Odwróć się, ewoluuję”.
Spisuję powiedzonka Poli od czasu gdy zaczęła mówić. Dziennik zdań, pozornie śmiesznych, ale oddających w skrócie to, co istotne w dorastaniu dziecka.
Kiedy córcia mnie wkurzy, wracam do zapisków jej powiedzonek. By się pośmiać i przypomnieć, z czego wyrosła. Z czego bierze się jej wspaniały upór. Miała sześć lat twierdząc:
– Siniaki to są naskórne medale za wyczyny.
Sześcioletnia prawda na całe życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: